بلاگ

فواید ورزش ترامپولین برای کودکان

ترامپولن زدن یک فعالیت پر انرژی و سرگرم کننده است که همه بچه ها از آن لذت می برند. هیجان پریدن روی ترامپولین حس ماجراجویی را به بچه ها می دهد. این باعث می‌شود که بچه‌ها در هر سنی روی ترامپولین بپرند و با لذت جیغ بکشند، زیرا از پرواز در هوا و سپس سقوط لذت می‌برند. والدین همچنین از فرزندان خود می خواهند که در چنین فعالیت های بدنی شرکت کنند زیرا انرژی اضافی آنها را می سوزاند و به تناسب اندام آنها کمک می کند. به همین دلیل، ترامپولین های زیادی در سراسر خانه ها و زمین های بازی دیده می شود. با این حال، قبل از اینکه کودک خود را با ترامپولین آشنا کنید، باید فواید و خطرات ترامپولین را بدانید. پس بخوانید تا بدانید که چگونه می توان با ترامپولن زدن برای کودکان خود ایمن کرد.

ترامپولین چیست؟

ترامپولین یکی از محبوب ترین اسباب بازی هایی است که هر کودکی در دوران کودکی خود می خواهد. به زبان ساده ترامپولین یک وسیله تناسب اندام است که می توان از آن برای فعالیت های تفریحی و ژیمناستیک نیز استفاده کرد. از یک پارچه مشبک ضخیم تشکیل شده است که روی یک قاب دایره ای کشیده شده است. پارچه با فنر به قاب متصل می شود و این امکان را به فرد می دهد که بپرد و روی آن بپرد.

سن مناسب برای معرفی ترامپولین به کودکان

اغلب والدین تعجب می کنند که چه سنی برای معرفی کودکانشان به ترامپولین مناسب است. طبق بسیاری از مطالعات، سن مناسب کودکان برای شروع ورزش ترامپولن 6 سال است. قبل از این، بدن آنها به طور کامل رشد نکرده است و استخوان های آنها به اندازه کافی قوی نیستند که بتوانند فشار یا ضربه مکرر پریدن را تحمل کنند. کودکان زیر شش سال ممکن است در ترامپولین آسیب ببینند، بنابراین احتیاط توصیه می شود. با این حال، برخی از مطالعات می‌گویند بچه‌های چهار ساله‌ای که فعال و خوش اندام هستند، می‌توانند زیر نظر بزرگسالان ترامپولین را انجام دهند. برای بچه‌های کوچک‌تر زیر چهار سال، والدینشان می‌توانند به آنها اجازه دهند روی یک ترامپولین کوچک بازی کنند، مشروط بر اینکه تمام اقدامات ایمنی رعایت شود.

فواید ترامپولین زدن برای کودکان

ترامپولین فقط این نیست که بچه ها روی ترامپولین بالا و پایین بپرند. خیلی بیشتر از پریدن وجود دارد. با ترامپولن منظم می توان فواید جسمی و روحی زیادی به دست آورد. در اینجا لیستی از مزایای استفاده از ترامپولین برای کودکان آورده شده است.

1. بچه ها را تشویق می کند که بیرون بروند

ترامپولین بچه ها را تشویق می کند که به جای نشستن در داخل و بازی های ویدیویی یا بازی با تلفن همراه، بیرون بروند و لذت ببرند. این اطمینان را به آنها می دهد که هوای تازه و همچنین مقدار مورد نیاز ویتامین D دریافت کنند. بیرون بودن آنها را سالم و فعال نگه می دارد.

2. انعطاف پذیری را بهبود می بخشد

وقتی بچه‌ای روی ترامپولین بالا و پایین می‌پرد، ماهیچه‌هایش طولانی‌تر می‌شود و قدرت عضلانی او را افزایش می‌دهد و انعطاف‌پذیری او را بهبود می‌بخشد.

3. ایمنی ایجاد می کند

ترامپولین کردن سموم را از بدن خارج می کند و جذب مواد مغذی را افزایش می دهد زیرا عملکرد اندام های داخلی را تحریک می کند و گردش لنفاوی را تقویت می کند. بنابراین، جهش بر روی ترامپولین، بدن را سم زدایی می کند و سیستم ایمنی را تقویت می کند.

4. وضعیت بدن را بهبود می بخشد

برای حفظ تعادل در ترامپولین، کودک باید دائماً از مرکز ثقل خود آگاه باشد. جهش به عضلات قوی تری نیز نیاز دارد. بنابراین، همانطور که بچه ها ترامپولین را یاد می گیرند، عضلات، ستون فقرات و مفاصل آنها قوی تر می شوند. این باعث افزایش قدرت و تعادل هسته آنها می شود. در نتیجه ترکیب این موارد، وضعیت بدن آنها بهبود می یابد.

5. آمادگی جسمانی را ایجاد می کند

ترامپولین آمادگی جسمانی را بهبود می بخشد. این راهی برای سرگرم کردن ورزش است. وقتی روی ترامپولین می پرند، بچه ها بدنشان را زیاد تکان می دهند و بدون اینکه متوجه شوند ورزش می کنند. برخی مطالعات می‌گویند ده دقیقه پرش روی ترامپولین تقریباً معادل سی دقیقه دویدن است. بنابراین، برای کودکان و بزرگسالان، ترامپولین وسیله ای برای سرگرمی و بازی است و راه خوبی برای حفظ تناسب اندام و سلامتی است.

6. هماهنگی را بهبود می بخشد

برای حفظ هماهنگی و تعادل در هنگام بالا و پایین پریدن روی ترامپولین، کودک باید اندام ها و عضلات مختلف بدن خود را کنترل کند. عملکرد ترکیبی پرش، حفظ تعادل و تمرکز برای تنظیم موقعیت خود به کودک کمک می کند هماهنگی خود را بهبود بخشد.

7. سطح انرژی را افزایش می دهد

هنگامی که کودکی روی ترامپولین می پرد، اکسیژن بیشتری استنشاق می شود و در جریان خون به سراسر بدن منتقل می شود. افزایش اکسیژن بلافاصله سطح انرژی را افزایش می دهد و کودک را هوشیارتر می کند. بنابراین، برای کمک به فعال‌تر شدن فرزندتان، او را سوار ترامپولین کنید.

8. سیستم قلبی عروقی سالم تر

ضربان قلب کودک زمانی که روی ترامپولین می پرد افزایش می یابد. افزایش ضربان قلب ماهیچه ها را برای داشتن سیستم قلبی عروقی سالم تر تقویت می کند.

9. مهارت های حرکتی را تقویت می کند

در هنگام ترامپولن زدن، کودک باید از هر دو طرف بدن و مغز خود استفاده کند. عملکرد دوطرفه مغز مهارت های حرکتی آنها را بهبود می بخشد که منجر به مهارت بهتر، کنترل عضلات و آگاهی حرکتی می شود.

10. استخوان ها را قوی تر می کند

جهش سیستم اسکلتی عضلانی کودک را تقویت می کند و تراکم استخوان آنها را افزایش می دهد. همچنین، از آنجایی که ترامپولین در بیرون انجام می شود، جذب ویتامین D باعث رشد سالم استخوان می شود. بنابراین، ترامپولین زدن استخوان‌های بچه‌ها را قوی‌تر می‌کند و به پیشگیری از مشکلات استخوانی جدی مانند پوکی استخوان کمک می‌کند.

11. استقامت را آموزش می دهد

تسلط بر ترامپولین به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد. کودک برای حرکت روی ترامپولین باید بر هماهنگی، تمرکز و تعادل خود مسلط باشد. این نیاز به پشتکار دارد. تداوم آموخته شده در هنگام بازی با ترامپولین در سایر فعالیت ها و حوزه های زندگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

12. توانایی یادگیری را توسعه می دهد

همانطور که کودک یاد می گیرد که حرکات بدن و تعادل خود را روی ترامپولین کنترل کند، توانایی یادگیری او برای چیزهای دیگر نیز بهبود می یابد. قدرت تمرکز کودک بهبود می یابد که به نوبه خود عملکرد شناختی آنها را تقویت می کند.

13. ایجاد اعتماد به نفس

تسلط بر ترامپولین کار کوچکی نیست. وقتی کودک یاد می گیرد که روی ترامپولین هماهنگی و تعادل داشته باشد، اعتماد به نفس و عزت نفس او بهبود می یابد. جهش بر روی ترامپولین نیز آمادگی جسمانی آنها را تقویت می کند و آنها را از نظر جسمی و ذهنی فعال می کند. همه اینها با هم اعتماد به نفس و شجاعت آنها را افزایش می دهد.

14. خلق و خوی آنها را بهبود می بخشد

پریدن یک تقویت کننده خلق و خوی عالی برای همه است. همانطور که بچه روی ترامپولین می پرد، گردش اکسیژن آنها افزایش می یابد که باعث تحریک تولید اندورفین می شود. اندورفین ها تقویت کننده های طبیعی خلق و خو هستند، بنابراین اندورفین بیشتر باعث خلق و خوی بهتر می شود.

15. از استخوان ها و مفاصل محافظت می کند

پرش روی ترامپولین یک فعالیت کم تاثیر است. این یکی از مزایای اصلی ترامپولین برای کودکان نوپا است. این بدان معناست که برای بچه ها در طول سال های رشدشان که استخوان هایشان در حال رشد است خوب است. جهش بر روی بالشتک های ترامپولین و محافظت از مفاصل آنها در حالی که آنها را قوی تر می کند، بر خلاف تمرینات سنگین دیگری مانند دویدن.

16. کیفیت خواب را بهبود می بخشد

ترامپولن زدن باعث می شود بچه ها زیر آفتاب و هوای تازه بیرون بروند. این باعث کاهش اضطراب و استرس آنها و بهبود کیفیت خواب آنها می شود. بسیاری از مشکلات خواب آنها کاهش می یابد و به بچه ها کمک می کند بهتر و برای مدت طولانی تری بخوابند.

17. در مطالعات کمک می کند

ترامپولین قدرت مرکزی کودک را بهبود می بخشد و به آنها کمک می کند مدت طولانی تری در مدرسه بنشینند بدون اینکه تمرکز او مختل شود. همچنین فعالیت ذهنی کودک را بهبود می بخشد و به آنها کمک می کند هوشیار و متمرکز بمانند. بنابراین، ترامپولن زدن حافظه و تمرکز کودک را بهبود می بخشد و به آنها کمک می کند بهتر مطالعه کنند.

ترامپولین چگونه به کودک اوتیستیک کمک می کند؟

بسیاری از مطالعات بیان می کنند که ترامپولن زدن برای کودک اوتیستیک مفید است. بسیاری از کودکان اوتیستیک در تعامل با سایر کودکان یا بزرگسالان دچار مشکل هستند. این بچه ها در مدرسه احساس می کنند از همسالان خود طرد شده اند و ممکن است دوست پیدا کنند. با مزایای سلامتی مختلف، ترامپولین راهی عالی برای لذت بردن از خود به کودکان اوتیسمی می دهد و به عنوان وسیله ای برای تعامل با کودکان دیگر عمل می کند. همچنین به کاهش اضطراب و استرس کمک می کند. بچه‌ها عمل ریتمیک جهش را آرام‌بخش می‌دانند، به‌ویژه پس از یک روز یا حادثه پر استرس. بنابراین، به کودک کمک می کند آرام بماند و خوب بخوابد.

ترامپولین کنترل تکانه، هماهنگی، تمرکز و تمرکز را بهبود می بخشد. بنابراین، ترامپولن زدن می تواند تأثیر مثبتی بر رفتار کودکان مبتلا به اوتیسم داشته باشد. همچنین وسیله ای عالی برای ایجاد تحریک حسی برای تمرکز بر یک فعالیت است. بنابراین با ترامپولین زدن، یاد می گیرند زمانی که احساس می کنند بیش از حد تحریک شده اند، تمرکز کنند.

خطرات ترامپولین برای کودکان

ترامپولین در اکثر خانه‌هایی که بچه‌ها دارند رایج است. بیشتر والدین قبل از اینکه به بچه‌هایشان اجازه بازی با ترامپولین را بدهند، از ایمنی ترامپولین اطمینان می‌دهند. در واقع، به دلیل سلامتی و مزایای بسیار زیاد ترامپولینینگ، بسیاری از والدین فرزندان خود را تشویق می‌کنند که ترامپولین را انجام دهند. اما برخی از والدین نیز تعجب می کنند که آیا ترامپولن زدن برای کودکان بی خطر است یا خیر. بله، ترامپولین‌ها برای بچه‌ها بی‌خطر و خوب هستند، مشروط بر اینکه تمام اقدامات ایمنی انجام شود. با این حال، ممکن است آسیب‌ها یا خطرات خاصی برای بچه‌ها در رابطه با ترامپولین وجود داشته باشد. بچه‌های کوچک کنترل کمتری بر نحوه جهش یا مکان فرود دارند، بنابراین ممکن است هنگام سقوط دچار جراحات شوند. اگرچه اکثر ترامپولین ها با اقدامات ایمنی همراه هستند، کودکی که روی ترامپولین می پرد ممکن است به دلیل سقوط آسیب های جزئی داشته باشد. با این حال، برخی از پزشکان اطفال از استفاده از ترامپولین برای کودکان نوپا جلوگیری می کنند. بدترین خطرات ناشی از صدمات ناشی از سقوط ترامپولین آسیب مغزی، فلج، آسیب های عصبی، شکستگی استخوان، رگ به رگ شدن، ضربه به سر یا مرگ است. بیشتر این موارد زمانی اتفاق می‌افتد که کودک سعی می‌کند طناب بزند یا واژگون شود و روی ترامپولین بیفتد. گاهی اوقات بسیاری از بچه ها با هم روی ترامپولین می پرند و ممکن است در اثر برخورد با یکدیگر یا با قاب یا فنر دستگاه آسیب ببینند. بنابراین، برای جلوگیری از هر گونه آسیب یا حوادث ناگوار و برای اطمینان از ایمن بودن ترامپولین برای کودکان، استفاده ایمن از آن مهم است.

نحوه ایمن تر کردن ترامپولین برای کودکان

ترامپولن زدن یک فعالیت سرگرم کننده برای کودکان با فواید بسیاری برای سلامتی است. با این حال، برای جلوگیری از هر گونه اتفاق ناگوار، بهتر است آنها را برای کودکان خردسال ایمن کنید. در اینجا چند نکته برای ایمن ساختن ترامپولین برای کودکان آورده شده است.

1. قانون یک کودک در یک زمان

شایع ترین آسیب ها در ترامپولین زمانی اتفاق می افتد که بسیاری از بچه ها با هم روی ترامپولین می پرند و با یکدیگر برخورد می کنند. بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از صدمات ترامپولین این است که هر بار فقط به یک بچه اجازه دهید. وقتی بیش از یک کودک بخواهد روی ترامپولین بازی کند، می توانید محدودیت زمانی یا نوبت داشته باشید.

2. تمام تجهیزات ایمنی را خریداری کنید

برای اطمینان از ایمن بودن ترامپولین برای فرزندتان، یک ترامپولین با کیفیت و با تمام تجهیزات ایمنی مناسب خریداری کنید. ترامپولین شما باید لنت های ضربه گیر خوبی داشته باشد که قاب فلزی، قلاب ها و فنرها را به طور کامل بپوشاند. همچنین ترامپولین باید با محفظه توری پوشانده شود. هر زمان که ساییدگی یا پارگی در لنت مشاهده کردید، فوراً آن را تعویض کنید. همچنین، پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنمای کاربر، حتما ترامپلاین را نصب کنید.

3. مکان صحیح

مکان ترامپولین شما باید عاقلانه انتخاب شود. ترامپولین را روی زمینی هموار و دور از درختان یا سازه های دیگر قرار دهید تا ثابت بماند.

4. نظارت اجباری بزرگسالان

بچه ها همیشه بچه خواهند بود، بنابراین مطمئن شوید که همیشه یک بزرگسال در هنگام بازی روی ترامپولین حضور داشته باشد. بزرگسالان مطمئن می‌شوند که بچه‌ها واژگون نمی‌شوند یا از تور آویزان نمی‌شوند یا با یکدیگر برخورد نمی‌کنند.

5. تلنگر و سامرسی را ممنوع کنید

طناب زدن و تلنگر زدن حتی برای بچه های بزرگتر خطرناک است. آنها بچه ها را در معرض خطر آسیب سر، ستون فقرات یا گردن قرار می دهند. پس بزرگسال حاضر باید کودکان را از انجام این ترفندهای خطرناک منع کند.

6. یک فضای مجزا برای سایر کودکان منتظر داشته باشید

هنگامی که بیش از یک کودک برای ترامپولن زدن وجود دارد، اطمینان حاصل کنید که فضای انتظار جداگانه برای کودکانی که منتظر نوبت خود هستند وجود دارد. اگر فضای جداگانه ای وجود نداشته باشد، بچه ها در نهایت نزدیک ترامپولین می ایستند و کودکی که روی ترامپولین می پرد ممکن است با آنها برخورد کند.

7. چالش های سرگرم کننده را برای بچه ها فراهم کنید

از آنجایی که ترمولو و تلنگر ممنوع است، سعی کنید با چالش ها یا فعالیت های هیجان انگیز آن را برای بچه ها سرگرم کننده کنید. می توانید از آنها بخواهید در حالی که می پرند یا منتظر نوبت خود هستند، یک توپ پرتاب کنند یا بازی های حافظه انجام دهند.

ترامپولین منبع خوبی برای سرگرمی و لذت است. بالا و پایین پریدن روی آنها برای سلامتی کودک مفید است و مزایای بیشتری مانند بهبود تمرکز، مهارت های حرکتی، هماهنگی و غیره را به همراه دارد. با این حال، برای به دست آوردن بهترین مزایای ترامپولین، استفاده ایمن از آن ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *